, , ,

Full List of Winners at the 7th AMVCA

The 7th edition of the prestigious African Magic Viewers Choice Awards was held on March 14, 2020 to its usual glitz and glamour. It was a gathering of industry professionals and lovers of African movies and television. Living in Bondage took home the big prizes, with Best Director and Best Overall Movie.

Without further ado, here are all the winners.

Best Overall Movie

Living in Bondage

Best Director

Akin Omotosho – The Ghost and the House of Truth

BB Sasore – God Calling

Dimeji Ajibola – Ratnik

Kemi Adetiba – King of Boys

Niyi Akinmolayan – The Set Up

Ramsey Nouah – Living in Bondage – Winner

Tosin Igho – Seven

Multichoice Talent Factory Award

Life of Bim – West Africa

Dreamchaser – West Africa

Ensulo – East Africa

Promises – East Africa – Winner

Savana Skies – Southern Africa

The Painting – Southern Africa

Best Sound Track Movie/TV Series

King Of Boys – Sess, Reminisce & Adekunle Gold – Original Gangster

Living In Bondage – Larry Gaga & Flavour – Tene – Winner

God Calling – Ighwiyisi Jacobs – Stay With Me

The Gift – Mercy Aghedo – The Gift

Run -Timzil – Run

Best Art Director Movie/TV Series

Living In Bondage – Victor Afrigold, Ayanda Carter, Jim Franklin, Zimasa Ndamase

Ratnik – Dimeji Ajibola, Iwaotan Olusola Roberts – Winner

God Calling – Omotola Alade

The Bling Lagosians – Bolanle Austen Peters

Best Picture Editor

God Calling – Holmes Awa

Ratnik – Dimeji Ajibola

Living In Bondage – Antonio Rebeiro

Seven – Tosin Igho and Bryan Dike – Winner

Elevator Baby – Emiola Fagbenle

Best Television Series Drama Or Comedy

Jenifa’s Diary – Funke Akindele

Truth – Anis Halloway – Winner

Life As It Is – Uche Odoh

Women – Uchenna Mbunabo

Best Movie West Africa

God Calling – Momo Spaine

Seven – Tosin Igho

Elevator Baby – Victoria Akujobi

Living In Bondage – Steve Gukas – Winner

Ratnik – Dimeji Ajibola

Best Movie Southern Africa

Kukuri – Philippe Talavera

Dalitso – Abraham Kabwe – Winner

Kwacha – Cassie Kabwikta

The Beautiful Hen Behind Yao Mountain – Imran Kaisi

Best Movie East Africa

Disconnect – Iman Mueke

Lost In Time – Edijoe Mwaniki

Plan B – Sarah Hassan – Winner

94 Terror – Mulinwa Richard

Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo

Isianyaocha – Brown Ene

Nekwa – Paul Igwe

Nne – Victor Iyke – winner

Obiakpor – Evan Okechukwu

Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa

Tuntube – Muhammad T. Finisher – Winner

Mariya – Abubakar Bashir

Abarawa Rai – Muhammad Adam and Tundun Murtala

Sadauki – Hassan Giggs

Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba

Ronke Odusanya – Ajoji Godogbo

Yewande Famakin – Alubarika – Winner

Oyebade Adebimpe – Adebimpe Omo Oba

Wumi Olabimtan – Intent

Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili

Raveet Sippy Chadh – Subira Timoth – Winner

Conrad Kachumka – Sema

Victor Gatonye – Dream Child

Joan Kabugu – Toy Car

Best Documentary

Hidden Euphoria – Aderogba Adedeji

Skin – Beverly Naya – Winner

Against All Odds: A Tale Of Resilience – Aderemi Davies

Ibadan: Yoruba Heritage – Tunde Oladimeji

Best Writer in a Movie or TV Series

BB Sasore – God Calling

Tosin Igho – Seven

Vanessa Kanu – Sylvia

Biodun Stephen – Joba

Nicole Asinugo and CJ Obasi – Living In Bondage – Winner

Akay Mason and Yusuf Carew – Elevator Baby

Best Actor in a Drama (Movie/TV Series)

Swankey J.K.A – Living In Bondage

Timini Egbuson – Elevator Baby – Winner

Efa Iwara – Seven

Gabriel Afolayan – Coming From Insanity

Ramsey Nouah – Levi

Best Actress in a Drama (Movie/TV Series)

Shola Shobowale – King Of Boys

Zainab Balogun – Sylvia

Zainab Balogun – God Calling

Toyin Abraham – Elevator Baby – Winner

Kate Henshaw – The Ghost And The House Of Truth

Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series)

Uzor Arukwe – Smash

Chibunna β€œFunny Bone” Stanley – Smash – Winner

Uzor Arukwe – Size 12

Ramsey Nouah – Merry Men 1

Etim Effiong – Plan B Daniel

Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series)

Toyin Abraham – Bling Lagosians

Bimbo Ademoye – Looking For Baami

Funke Akindele – Moms At War – Winner

Toyin Abraham – Kasanova

Ebele Okaro – Smash

Best Costume Designer Movie or TV Series

Living In Bondage – Olohigbe Nwagwu

The Foreigner’s God – Ifan Michael

Ratnik – Dimeji Ajibola – Winner

King Of Boys – Yolanda Okereke

Best Make-Up

God Calling – Lilian Omozele Paul – Winner

The Foreigner’s God – Jude Odoh

King Of Boys – Hakeem Effects

Coming From Insanity – Bio Arimoro

Best Lighting Designer In A Movie Or TV Series

God Calling – Cardoso – Winner

Ratnik – Abiola Ladipo

Elevator Baby – Eleaxu Texas

Plan B – Odhiambo Walter

Best Cinematographer

God Calling – Cardoso

Living In Bondage – John Demps – Winner

Ratnik – Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo

The Set Up – Mohammed Attah

Best Supporting Actress in a Movie or TV Series

Toni Tones – King Of Boys

Eucharia Anunobi – The Foreigner’s God

Tina Mba – The Set Up

Mary Lazarus – Size 12

Gloria Sarfo – The Perfect Picture: 10 Years Later – Winner

Best Supporting Actor in a Movie or TV Series

Richard Mofe Damijo (Rmd) – Seven

Ramsey Nouah – Living In Bondage

Nkem Owoh – God Calling

Remilekun β€˜Reminisce’ Safaru – King Of Boys

Pascal Tokodi – Disconnect – Winner

Best Short Film or Online Video

Oga John – Bolanle Akintomide

Thorn – Bola β€˜Enigma’ Akanbi – Winner

Prueba – Stanlee Ohikuhare

Tokunbo – Bio Arimoro

Legend Award – Peter Igho

Best Dressed Male – Mike Edwards

Best Dressed Female – Mercy Eke

Trailblazer Award – Swanky JKA

Written by Emeka Nweze

Content writer and contributor.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…